X Sizi Arayalım
Türkiye’nin Üretken Gücü:
YDA Group
0 312 542 2 542

YDA Group Sign Of The City Awards’dan 5 Ödülle Döndü

Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Sign of the City Awards” yarışmasının ödül töreninden en çok ödülle dönen firmalardan biri YDA Group oldu. Beş farklı dalda finale kalan projeleriyle; bir birincilik, bir jüri özel ödülü ve üç Premium Proje ödülü ile toplamda beş ödül almaya hak kazanan YDA Group, geceye damga vurdu.

YDA Group, Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası projesiyle “En İyi Endüstriyel/Lojistik Yapı” ödülünü alırken, “Kazakistan Milli Müzesi projesiyle de “Sosyo-Kültürel Yapı” kategorisinde Jüri Özel Ödülünün sahibi oldu. Ayrıca Ankara’da yapımı devam eden iş ve yaşam merkezi projesi YDA Center “En İyi Ofis”, YDA Söğütözü Residences&Offices Projesi “En İyi Rezidans” ve Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü Projesi de “En İyi Sağlık Binası” kategorilerinde “Premium Proje” olmaya hak kazandılar.

DALAMAN’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası projesinin mimarı tasarımı; 2006 yılından bu yana YDA Group tarafından inşa edilen ve işletilen Dış Hatlar Terminal binasının mimari tasarımını da gerçekleştiren EAA – Emre Arolat Architecture imzası taşıyor. Proje; Dalaman’ın çehresini değiştirecek bir proje olarak dikkat çekiyor. Dalaman ve çevresindeki coğrafyada iç ve dış turizme yönelik cazibesi giderek artan yatırımların çoğalması ile artan potansiyel göz önüne alınarak hem mevcut kapasitenin karşılanmasında yaşanan zorluklar, hem de teknik donanımların gelişme sınırına dayanmış olması nedeniyle büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan Yeni Terminal Binasının, bölgenin özellikle Turizm, Lojistik, Tarım ve Gıda gibi sektörlerdeki inovasyon potansiyelinin artmasına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

YDA Group, yeni yapılacak terminal binasının 250 Milyon Euro’luk yatırım bedeli ve Dalaman Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 25 yıllık işletme hakkının devir bedeli olan KDV dahil 831 Milyon 900 Bin Euro ile birlikte toplamda Dalaman Uluslararası Havalimanı için 1 Milyar Euro’yu aşan dev bir yatırım yapıyor.

Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali’nde modern bir proje planlanması öngörüldü. Yeni Terminal bünyesinde 8 adet konveyör ve 7 adet yolcu köprüsü bulunuyor. Dalaman Havalimanı; Yeni Terminali için ortaya konan tasarım, terminal yapılarının standartlığının oluşturduğu sıkıcılık, yoksunluk duygusuyla başa çıkmayı hedeflerken bölgenin zengin peyzajı, iklimsel özellikleri ve bu yöredeki turizm faaliyetinin spesifikliği, tasarımı etkileyen önemli ölçütler olarak öne çıkıyor.

Yeni Terminal binasıyla aynı özelliklere sahip Dalaman Uluslararası Havalimanı 1. Terminali; 2006 senesinde “AR Awards for Emerging Architecture” mimarlık ödülü gibi birçok yerel ve uluslararası ödüle sahip. Aynı zamanda 2007 yılında, Dünyanın En Güzel 13. Havalimanı olarak literatürde yerini alan Dalaman Havalimanı, bu ödülle birlikte 3 ay süreyle İngiltere’de mimari projesi sergilendi.

Dalaman Havalimanı, halihazırda yılda yaklaşık 3.800.000 yolcuya hizmet verirken,bu proje ile toplam kapasitenin yıllık 10 milyon yolcu sayısına ulaşması hedefleniyor.

ORTA ASYA’NIN EN GÖZDE MÜZESİ

Uzmanlaşmış olduğu faaliyet alanlarındaki üretim ve hizmetlerin her aşamasında, uluslararası standartlarda lider firmalardan biri olmak ve yakaladığı başarı çizgisini sürdürülebilir kılmak hedefiyle faaliyetlerini uluslararası kalitede ve istenilen zamanda karşılayarak marka değerini sağlamlaştıran YDA Group; Türk Dünyasının En büyük Tarih Müzesi olan ve aynı zamanda dünyadaki ilk 10 büyük müze arasındaki yerini alan Kazakistan Milli Müzesi ile prestij projelerine bir yenisini daha ekledi. Müzenin gerek teknik altyapısı gerek de dünyadaki sayılı müzeler arasında yerini alması firmanın uluslararası arenadaki gücünü ve marka bilinirliğini de büyük katkı sağlamıştır. Kazakistan’ın başkenti Astana’da 2015 yılında hizmete açılan Kazakistan Milli Müzesi Orta Asya’nın En büyük Elektronik Müzelerinden. Dijital ekran uygulamasında dünyadaki en büyük üzerinde gezilebilen yer ekranı uygulaması bulunan Müzede Kazakların ve Türklerin tarihi, Hunlardan ve Sakalardan günümüze kadar İngilizce, Rusça ve Kazakça anlatılmakta ve bu yönden Türk Tarihinin Milli Müzesi konumundadır.

350 Milyon USD yatırım değeri bulunan projede teknolojik görsel ekipmanların kullanıldığı sergi salonları Ulusal Müzeyi Orta Asya’da benzeri olmayan bir müze haline getiriyor. Kazakistan’ın başkenti ve aynı zamanda ikinci büyük kenti olan Astana’nın merkezinde inşa edilen Müze uluslararası ziyaretçiler açısından da merkezi konumda yer alıyor. Kazakistan Kültür Bakanlığı’nın Astana’nın Başkent oluşunun yıldönümüne armağan edinilen Müze, bu açıdan da büyük bir öneme sahip. Türk Halklarının Milli Tarih müzesi de sayılan Kazakistan Müzesi’nde, tüm Türk halklarının ortak tarihi devletleri olan Sakalar, Hunlar ve Göktürkler hakkında da bilgi ve belgelere yer verilmekte. Bu haliyle Kazakistan Milli Müzesi Türk ülkeleri içinde ilk ortak tarih müzesi niteliğini taşıyor. Sakalar, Hunlar ve Göktürkler’in maddi ve manevi miraslarının bir arada sergilendiği tek müze olarak Astana’da yer alan Kazakistan Milli Müzesi’ne yerli ve yabancı ziyaretçiler büyük ilgi gösteriyor.

Orta Asya’nın En büyük Elektronik Müzesi olan Kazakistan Milli Müzesi’nde dijital ekran uygulamasında dünyadaki en büyük “üzerinde gezilebilen 840 adet 46″ monitördyer ekranı” uygulaması bulunuyor. Teknolojik görsel ekipmanların kullanıldığı sergi salonları Ulusal Müzeyi Orta Asya’da benzersiz kılmakta. Elektronik sensorlar, LED monitorlar ve diğer teknolojilerle Kazakistan tarihinin derinlemesine ve kolayca anlaşılır olmasını kolaylaştırmakta. Böylelikle müzenin Kazakistan’ın zengin tarih ve kültürünü etkileyici bir görsellikle sunularak milli tarih bilincini arttırmak amaçlanıyor. Müzede Kazakistan şehrinin 9x27metrlik hareketli maketi, Kazakistan bayrağında bulunan 12 metre kanat açıklığına sahip hareketli kartal modeli ve ışıklı güneş modeli, 24 metrelik ”Proton” roketi bulunmakta. Sergi salonlarında kalıcı olarak, 1000 adetin üzerinde monitör, 400’ün üzerinde projeksiyon cihazı ve 100’ün üzerinde film ile eşsiz görsel şovlar yapılmakta.

Hizmete açıldığı günden bu yana kısa sürede 1 Milyon’nun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Müze, sergilenen eserler ve tarihi dönemlerin kapsamı niteliğiyle de tüm Türk dünyasından ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Türk Halklarının Milli Tarih müzesi de sayılan Müze’de,tüm Türk halklarının ortak tarihi devletleri olan Sakalar, Hunlar ve Göktürkler hakkında da bilgi ve belgelere yer verilmekte. Bu haliyle Kazakistan Milli Tarih Müzesi Türk ülkeleri içinde ilk ortak tarih müzesi niteliğinde.

YDA CENTERYDA CENTERYDA CENTER
2017
Bir YDA Group eseri, Ankara’nın gurur merkezi...
All rights reserved.